Category Archives: Cooking

Holiday Treat Challenge: Valentine’s day edition

I love chocolate covered strawberries! I was going to pick some up for Valentine’s day until I saw the price tag.

$5.99 for 4 chocolate covered strawberries. That’s almost $1.50 per strawberry! Needless to say, I left with a pound of strawberries and some chocolate chips instead. You might be thinking that the supplies to make the chocolate covered strawberries would be more expensive since I had to buy a whole pound of strawberries. Well, I paid…

$2.99 for the pound of strawberries, which had around 20 strawberries. (Where I live strawberries can be as cheap as $1.99 per pound if they are in season and not marked up for the Valentine’s day.)

$2.29 for a bag of mini chocolate chips; I only ended up using around half of the bag. This totals…

$5.28 for 20ish chocolate covered strawberries or around $0.27 per strawberry with half a bag of mini chocolate chips left! I paid less for 20 homemade chocolate covered strawberry than 4 store bought ones would have cost. Considering, that melting the chocolate and dipping the strawberries took less than half an hour, I’d say this was well worth the effort.

What is your favorite Valentine’s day treat? Wondering how much you could save by making it yourself? Let me know in the comments below!!

Breakfast Sandwich Challenge

Ever wonder exactly how much money you would save by making your breakfast at home instead of picking it up on the way to work in the morning? Well, wonder no more! I figured it out for you.

For the prices I calculated, I am working with the following price assumptions based off of regular sale prices in my area with the unit cost rounded up to the penny. Your results may vary based off of ingredient costs in your area.

  • English muffins- package of 6 for $2.00
  • Eggs- package of 18 for $3.70
  • Cheese- 1 lb for $4.00
  • Bacon- 1lb or 18 slices for $4.00

For a bacon, egg, and cheese english muffin, I use

  • 1 english muffin at $0.34
  • 1 egg (more than one egg doesn’t fit nicely into the muffin like the ones you buy for breakfast) at $0.20
  • as much as 1/4 cup cheese at $0.40
  • 2 slices of bacon at $0.45

This means a homemade bacon, egg, and cheese english muffin costs $1.39. The same breakfast sandwich costs $2.79 at my neighborhood 7/11, which means a savings of $1.40 per day. Prefer a fast food place in the morning? Burger King is currently running a 2/$4 special on their breakfast sandwiches. If you buy two, eat one and save the other for the next day, that’s still a $0.61 savings.

That might not seem like a significant savings, but if you stop for breakfast at 7/11 five days per week, that’s an extra $7/week or $364/ year for a comparable breakfast sandwich to the one you would make at home. If you do the same at Burger King, you end up spending an extra $158.60  annually or $3.05 weekly for breakfast.

Not everyone enjoys breakfast sandwiches in the mornings, so I would love to hear about other foods you’d like to save money on in the comments below!